Logo Skrypty: Oranžově vyplněný a černě ohraničený kruh, v jehož horní části je černě nakreslen obrys knihy a v dolní čási nápis Skrypta, ve kterém je ypsilon nahrazeno symbolem jenu. Skrypta
vysokoškolský roverský kmen
Znak Junáka: V pozadí je modrý rojlístek, na němž dominuje oranžová lilie, která je uprostřed překryta bílým polem v němž je černá chodská hlava psa.

Batikování I

04.11.2008 14:39

Cílem dnešní schůzky (jak již název napovídá) bylo položit základy našemu společnému skryptímu tričku. Za tímto účelem jsme se všichni sešli v klubovně v Zelené vybaveni bílým bavlněným tričkem, nějakým tím kusem novin a plni tvůrčího odhodlání.

Nečekaným prvkem se hned od začátku stal souboj dvou odpradávna znepřátelených zvířat – kocoura Tygra a potkanice Hildy. Jejich největší předchozí úlovky byly v případě Tygra jeden ochočený pes a dvě myši a v případě Hildy jeden router. Oba účastníci souboje však byli pravděpodobně předem domluveni na příměří, protože se docela dost ignorovali.

Aby se nehýbali jen naši čtyřnozí přátelé, ale i my, měla pro nás Tyčka připravené dvě aktivitky. Při té první jsme náhodně mezi sebou pospojovali ruce a vytvořili tak docela zapeklitě zauzlovaný lidský kruh, který bylo potřeba rozplantat. Vůbec to není tak lehké, jak se může na první pohled zdát. Nakonec se to nějak povedlo i nepovedlo, ale neúspěch byl způsoben pouze nedostatkem času. Ještě tak dvě, tři hodinky a dali jsme to taky:-).

Druhá aktivitka se jmenovala Maršál a špion a jednalo se o do jisté míry strategickou hru z válečného prostředí. Dvě „armády“ složené z různých hodností, špiona a bomby se snaží zabít nepřátelského maršála. S vervou jsme se pustili do útoku a chránili svého maršála (nebo jsme se o to alespoň pokoušeli).

Jakmile jsme vyklidili bojiště, ujala se nás Myška a vysvětlila nám, co budeme provádět s našim tričkem. Vyfasovali jsme do trojičky pytlíček červené a oranžové barvy a pustili se do práce. Po chvíli už na vlhkých tričcích začaly sypáním barvy vznikat nejrůznější vzory a tvary. Každý pojal své tričko trošku jinak, takže budou určitě originální. Do těsného uzlíčku svázané tričko jsme hodili do obrovského hrnce a pak se snažili minimalizovat škody způsobené barvou na okolí i na sobě. Okolí šlo docela lehce, ale horší to bylo s rukama. Ta červená ne a ne dolů. Budeme to prostě muset pár dní vydržet s manikúrou ala Čachtická paní :-). Červěně zbarvené nakonec nebyly jenom naše ponožky, ale dokonce i ťapičky kocourka Tygra, který se očividně někomu prošel po tričku.

Aby toho nebylo málo, tak zatímco se vařila naše sypaná batika, na nás byla praktikována batika vázaná. Pod instrukcemi Suku jsme se nejprve v menších skupinkách navázali na provázek. Ten jsme si museli postupně provléknout pod tričkem a kalhotama. Takto spojení jsme se šli ven vymáchat. Máchání spočívalo v plnění sklenice vodou za pomocí lžičky. V panující tmě nastalo pár zmatků s vlastnictvím sklenic, ale naše batikující skupinka vše vyřešila lstivým přemístěním hrnce přímo k naší sklenici. Nakonec jsme se šli usušit, což bylo moc příjemné. Každé poslušně ležící prádlo s otevřenou pusou dostalo chutný přípravek pro stálobarevnost v podobě rumové pralinky.

V závěru schůzky se ještě plánovalo a organizovalo, až nadešel okamžik „O“ a my si rozdali svá trička. Už v mokrém stavu s vúní octa vypadaly moc pěkně, co teprve až uschnou a domalují se. Pomalu jsme se začali rozcházet, pár lidí ještě zůstalo a hrálo na kytary a zpívalo. A určitě všichni (nebo aspoň někteří z nás) už uvažujeme, co si příště namalujeme na tričko.


 

Irča

 

2014 © Jan Šebetovský