Logo Skrypty: Oranžově vyplněný a černě ohraničený kruh, v jehož horní části je černě nakreslen obrys knihy a v dolní čási nápis Skrypta, ve kterém je ypsilon nahrazeno symbolem jenu. Skrypta
vysokoškolský roverský kmen
Znak Junáka: V pozadí je modrý rojlístek, na němž dominuje oranžová lilie, která je uprostřed překryta bílým polem v němž je černá chodská hlava psa.

Fotoschůzka bez objektivů

04.01.2012 18:30

Jedno focení už jsme za sebou měli a tak bylo nasnadě si myslet, že objektivů už bylo dost. Že jsme se později dozvěděli, že o žádné objektivy tentokrát nepůjde, velmi dobře charakterizuje proběhlou schůzku.

Ale od začátku... Byla první lednová středa (4.1.2012) a za okny asi nejhorší počasí, jaké si v lednu dokážete představit – teplota kolem 5 stupňů, vlhko a zataženo. A v takovém nečase se program uvnitř v naší drahé Zelené přímo nabízel.

Schůzku garantovala Střelka a na pomoc si přizvala Bohdana. Na začátku jsme si podle Střelčiných instrukcí zahráli na světlo přenášející informaci na fotopapír. Každá ze tří čtyřčlenných skupinek postavila živý řetěz přenášející za pomoci fixů obraz kozla na svůj papír. První v týmu obkresloval originál kozla, další už pak repliku těch, co byli před nimi. Poslední v řetězu měl navíc úkol ztížen a překresloval obraz otočený o 180 stupňů. Vrcholem hry byla minigalerie ilustrující vývoj kresby v rámci řetězů.

Plni empatie s jednou fyzikálně-chemickou skutečností, kterou už před mnoha desítkami let objevili první fotografové, jsme se mohli pustit do hlavní části schůzky. Bystřejší z nás u Bohdana už na podzim zaznamenali zvláštní černou škatulku, zvídavější se i dozvěděli, že se jedná o foťák z krabičky od sirek. A právě o koncept „pinhole camera“ neboli foťáku z krabičky od sirek se s námi Bohdan podělil. Všechen materiál byl nakoupený a přichystaný a tak abychom si všichni mohli kompaktní ručně vyrobený foťák odnést domů, pustili jsme se do výroby. Postup práce nám Bohdan říkal spatra a během výrobního procesu jsme vedli diskusi o tom, jak to celé funguje. Navíc Střelka s Bohdanem předvedli pár motivačních fotek z vlastní tvorby i z Internetu. Když si všichni s úspěchem svůj foťák vyrobili, přirozeně bylo třeba jej i vyzkoušet. K tomu manuálně zručnější, kteří měli hotovo dříve, připravili občerstvení (které si Šeby se zálibou vyfotil).

Loučili jsme se plni tvořivé energie a natěšení na prezentaci našich výtvorů, která by měla proběhnout přibližně za 14 dní na k tomu připravené akcičce.

Neználek

2014 © Jan Šebetovský