Logo Skrypty: Oranžově vyplněný a černě ohraničený kruh, v jehož horní části je černě nakreslen obrys knihy a v dolní čási nápis Skrypta, ve kterém je ypsilon nahrazeno symbolem jenu. Skrypta
vysokoškolský roverský kmen
Znak Junáka: V pozadí je modrý rojlístek, na němž dominuje oranžová lilie, která je uprostřed překryta bílým polem v němž je černá chodská hlava psa.

Návštěva starosty Junáka

29.04.2009 14:59

Ve středu 27.5.  jsme se sešli v Zelené navzdory zkouškovému v hojném počtu. Všichni jsme totiž byli velice zvědaví na starostu Junáka Josefa Výprachtického, ve skautském světě známého však spíše pod jménem José, který slíbil na naši schůzku přijít a povyprávět nám o svých radostech a strastech s vedením Junáka.

Iáček, garant a moderátor tohoto večera, nás po příchodu nenechal dlouho zahálet, nýbrž zavelel, abychom se všichni shromáždili v rohu klubovny kolem zelené matračky, které byla tak neodolatelná, že jsme se jí museli všichni dotknout. Ve shluku téměř dvaceti lidí to samotné byl výkon hodný sardinek v nálevu. Tím však vše teprve začalo. Po náročných matematických operacích s daty našeho narození jsme každý získali jednociferné číslo, podle kterého jsme se měli rozdělit do skupinek. Aby však situace nebyla tak jednoduchá, tak jsme u toho nesměli koukat ani mluvit a ještě ke všemu se nám pod nohama motalo zelené kanape☺. O legraci nebyla nouze a po chvíli objímaní a strkaní jsme tento nelehký úkol skutečně zvládly.

Každá s takto vytvořených skupinek posléze dostala za úkol během pár minut odpovědět na přidělěnou otázku týkající se skautingu a své odpovědi poté také prezentovat před ostatními.

A na řadě byla další z Iáčkových oblíbených taškařic, při které jsme se museli shromáždit do skupin podle toho, jak si navzájem voníme. I to jsme nakonec zvládli a výsledné skupinky dostaly nelehký úkol v šibeničním termínu pěti minut vymyslet denní program starosty Junáka od čtvrtka do soboty. Úkolu jsme se zhostili všichni s vervou a než dorazil José, všecky skupiny úkol aspoň částečně splnily. Naše programy jsme pak prezentovali ostatním za bedlivého dozoru samotného Josého, kterého naše vize denního režimu starosty místy velice pobavily.

Nechyběl poobědový šlofíček, ranní rozcvičky, pravidelná návštěva WC či účast na Skryptí víkendovce.

José posléze uvedl věci na pravou míru, když nám povídal o svých povinnostech a typickém průběhu svého pracovního dne. Starostování je práce na 25 hodin 8 dní v týdnu, starosta tedy v podstatě nespí,  a když netráví hodiny na ministerstvu, pak sedí na poradě či zběsile vyřizuje e-maily☺. Ještě, že má plno dobrých a spolehlivých spolupracovníků, kteří plno práce zastanou. Nicméně tato práce, ač velice náročná, je určitě smysluplná, a co je velice důležité, bylo znát, že Josého baví a těší.

Jelikož pracovní doba starosty úderem páté hodiny odpoledne nekončí, ale spíše se překulí do druhého poločasu, musel José v devět utéct na poslední, tento den již asi osmou, schůzku. Než však zmizel, zbyl prostor pro několik zajímavých dotazů, kdy jsme se dozvěděli, jak se volí starosta, co je náčelnictvo a výkonná rada, jak se liší práce Josého od jeho předchůdce či jeho motivaci k tomu, aby tuto náročnou profesi zastával. A pak jako bonus na závěr nám José odhalil, že je také bývalým (S)Krypťanem, a pověděl nám několik zajímavých momentů ze Skryptí historie. Skrypta má za sebou již více než desetiletou tradici. Původní název Skrypty byla Krypta podle klubovny v protiatomovém bunkru na Praze 3. Po velké vodě na konci 90. let byl bunkr částečně zatopený a stal se neobyvatelným. Se ztrátou tohoto zázemí se časem změnil i název Krypty na Skryptu, neb Krypta bez opodstatnění bunkrem byla přeci jen trochu morbidní :-). Zajímavou to máme historii....

Abychom se Josému všichni za zajímavé povídání odvděčili, snědli jsme mu aspoň darovaný meloun☺

a přinutili ho k pózovaní v davu Skrypťanů (a posléze jen Skrypťanek☺).

 

Po odchodu starosty se mezi zúčastněnými rozvinula živá a již nemoderovaná diskuse, která skončila tradičně až pozdě večer a byla příjemným zakončením tohoto zajímavého a poučného večera.

 

Zapsala: Kačka

 

2014 © Jan Šebetovský